Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Handspegel 9592038



*

nr 959 2038


Handspegel

nysilver, Jugend, höjd: 29 cm


Utrop:

400 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 maj 2015
kl 18:03:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/5 17:40:58 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau handspegel jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter speglar
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:24
  • 6674 Spegel
    förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:16
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:23
  • 6480 Spegel
    Förgylld, 81x41 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:57
  • 6673 Spegel
    Nyrokoko, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:04




Ladda ner broschyr